خانه / اجتماعی / نگاهي به ازدواجهاي عجيب در ايران!

نگاهي به ازدواجهاي عجيب در ايران!

روانشناسان و مشاوران خانواده معتقدند بايد ميان زن و مرد، يک فاصله سني منطقي وجود داشته باشد. آمارهاي ثبت احوال نيز البته تا حدي اين انگاره را تائيد ميکند. يعني اين که مردم هم در حالت عادي به اين توصيه معتقدند.
به گزارش جام جم، طبق آمار بيشترين ازدواج در ايران ميان پسران ۲۰ تا ۲۴ سال با دختران ۱۵ تا ۱۹ سال صورت ميگيرد. البته در ميان دختران، افراد ۲۰ تا ۲۴ سال بيشترين گروه از همسران را تشکيل ميدهند.
ولي با اين حال تعداد ازدواجهايي که از نظر سني عجيب و غريب است نيز کم نيست. بياييد نگاهي به بخشي از اين اعداد و ارقام بيندازيم:
۱ ازدواج ۴۰ هزار دختر زير ۱۵ سال نخستين مورد تعجبآور است. هر چند که اين موضوع در کشور ما دور از ذهن نيست، اما کم نيستند کارشناساني که به مواردي چون محروميت اين افراد از تحصيل، خطر بارداري زودهنگام و نيز عدم يادگيري مهارتهاي زندگي اشاره ميکنند مخصوصا اين که بدانيم ۷۰۰۰ نفر از اين تعداد با پسران زير ۲۰ سال ازدواج ميکنند.
۲ نکته جالب و شگفت ديگر، ازدواج ۳۴۴۰ زوج و ۲۹۲ زوجه ۷۵ سال و بيشتر است. کساني که چند سالي بيش از متوسط اميد به زندگي ايرانيان عمر دارند، اما سر پيري هوس معرکهگيري کردند و احتمالا براي بار دوم يا چندم پاي سفره عقد نشستند.
نکته شگفتانگيزتر اين که ۳ نفر از مردان بالاي ۷۵ سال با دختران کمتر از ۱۵ سال و ۱۶ نفر با دختران کمتر از ۲۰ سال ازدواج کردهاند. از آن طرف هم ۴ بانوي بيش از ۷۵ سال با پسران کمتر از ۲۰ سال ازدواج کردهاند. عروس، کودتاي ۲۸ مرداد ۳۲ را به ياد دارد ولي داماد تصويري از جنگ تحميلي هشت ساله عراق عليه ايران هم ندارد.
نکته جالبتر ديگر اين است که ۱۶۸ نفر از اين افراد با کساني ازدواج کردهاند که در گروه سني همسان يعني ۷۵ سال و بيشتر هستند.
۳ نکته جالب ديگر، تعداد افرادي است که با سن نامشخص به محضر اسناد رسمي رفتهاند. آمارها نشان ميدهد ۲۵۴ خانم و ۲۶۱ آقا بدون سن معين ازدواج کردهاند. اين افراد کساني هستند که هنوز سند سجلي معتبر ندارند و شگفتانگيز تعداد اين افراد است که بدون سند هويتي در جامعه زندگي ميکنند.
يادآوري ميشود تمام آمار اين مطلب مربوط به سال ۱۳۹۱ است. آمار سال ۱۳۹۲ و ۹۳ تاکنون اعلام نشده است.

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*