خانه / اخبار / مديرکل ميراث فرهنگي فارس: حريم اثرتاريخي کاخ اردشير بابکان در فيروزآباد مشخص شود

مديرکل ميراث فرهنگي فارس: حريم اثرتاريخي کاخ اردشير بابکان در فيروزآباد مشخص شود

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس گفت: يکي از مشکلات کاخ اردشير، حريم اين اثر مهم دوره ساساني در فارس است که متاسفانه حريم درجه يک اثر مشخص نيست و يا در اختيار ساکنين روستا قرار دارد.
به گزارش ايرنا مصيب اميري روز يکشنبه ۰۹/۰۶/۱۳۹۳  در حاشيه بازديد از کاخ اردشير بابکان (آتشکده فيروزآباد) در جمع خبرنگاران بيان کرد: يکي از مشکلات کاخ اردشير، حريم اين اثر مهم دوره ساساني در فارس است که در زمان اصلاحات ارضي در سال هاي پيش از انقلاب اسلامي در اختيار ساکنين روستا قرار گرفته و در مالکيت دولت نيست.
وي افزود: اين امر موجب شده افراد در ملک خصوصي خود که در حريم درجه يک اثر قرار دارد اقدام به تدفين اموات و استفاده هاي ديگر کنند که اين موضوع در خور و شايسته اثري با اين عظمت که در آستانه ثبت جهاني نيز مي باشد نخواهد بود.
اميري اظهارداشت:ضروري است که با تأمين اعتبار براي تملک اين اراضي اقدام و شرايط جهت حفاظت و نگهداري از اين بناي شاخص استان فارس و کشور بيش از پيش فراهم شود.
وي با اشاره به مرمت بخش هايي از اين مجموعه درسال جاري اضافه کرد: در سال هاي گذشته اقدامات مناسبي براي مرمت اين بناي عظيم ساساني انجام شده است به طوري که تاکنون بيش از ۹۰ درصد بخش هاي کاخ اردشير بابکان مرمت شده و شرايط فعلي اين بناي عظيم ساساني مناسب است.
وي عنوان کرد: نماي بيروني ديوار ضلع غربي کاخ مورد مرمت قرار گرفته که در اين عمليات قسمت هاي فرسوده برداشته و دوخت و دوز شکاف ها به عمق پنج متر، نما چيني و باززنده سازي نيم ستون ها و سنگ چيني در پي بنا به ارتفاع ۵/۱ متر در۱۵۰ متر، بندکشي و اندود کاهگل حفاظتي انجام شده است.
اميري افزود:همچنين برداشت کاهگل هاي فرسوده و اجراي مجدد کاهگل به عنوان يک مصالح حفاظتي مناسب براي آثار تاريخي در بخش هاي مورد نياز از ديگر اقدامات انجام شده در اين بناي تاريخي است.
وي با اشاره به کمبود اعتبارات در بخش مرمت آثار تاريخي گفت: هزينه هاي مرمت آثار تاريخي بسيار زياد است که به منظور جبران کاستي هاي اين بخش، تلاش شده از ظرفيت نيروي انساني موجود در ميراث فرهنگي، استادکاران و کارگران رسمي اداره کل استفاده شود.
اميري بيان کرد: استادکاران اين اداره کل در انجام مرمت هاي ضروري و پاکسازي محوطه کاخ از علف هاي هرز، خاک و خاشاک با تمام توان همکاري کردند که در کاهش هزينه ها تاثير چشمگيري داشته است.
کاخ اردشيربابکان يکي از کاخ هاي ييلاقي اردشيرساساني به شمار مي رود که درشهرستان فيروزآباد فارس واقع و از سنگ و ملات گچ ساخته شده است. اين مجموعه مشتمل بر تالارو بخش هاي مختلف مي باشد که در ابعاد ۱۰۴ در ۵۰ متر بنا شده است. اين کاخ در کنار چشمه آبي به نام «قمپ آتشکده» قرار گرفته؛ از اين رو اين کاخ را آتشکده نيز ناميده مي شود. گچ بري و تزيينات تالارهاي اين کاخ بسيار زيبا و با شکوه بوده است و به کاخ تچر تخت جمشيد شباهت داشته است.
اميري گفت: پرونده اين اثر براي ثبت جهاني آماده شده است.

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*