خانه / تاریخ / قلعه ی دختر فیروزآباد

قلعه ی دختر فیروزآباد

آيا مي دانيد گنبد قلعه دختر فيروزآباد کهن ترين گنبد شناخته شده دنيا بر پا شده بر زمينه اي مربع است. ميراثي که مربوط به فصل تاريخي مشترک دوران پارتي ساساني است.
صداي شرق بر آن است مطالب يک گزارش مقدماتي در خصوص قلعه دختر و آتشکده را که توسط پورفسور هوگي به عنوان مهندس مشاور«پروژه استحکام بخشي و مرمت بناهاي تاريخي ساساني فيروزآباد» نگاشته شده و با کوشش فرزين فردانش در سال ۱۳۷۶ ترجمه شده است را به صورت پاورقي و طي  شماره هاي آينده تقديم خوانندگان نمايد. گفتني است اين کتاب در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان ميراث فرهنگي کشور منتشر شده است. اميد داريم انتشار اين مجموعه به توجه افزون تر افکار عمومي شهر فيروزآباد در خصوص اين بنا ها و نيز توجه مضاعف مسئولين ذي ربط در ارتباط با آن ها بينجامد.
مقدمه        (قسمت اول)
سازمان ملي حفاظت آثار باستاني ايران عملا فعاليت خود را در پي تشکيل وزارت فرهنگ و هنر به سال ۱۳۴۲ از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد و تا ادغام در تشکيلات سازمان ميراث فرهنگي کشور به سال ۱۳۶۶ به شکلي گسترده و سازنده در موضوع مطالعه و مرمت بناها و مجموعه هاي تاريخي در سراسر کشور پيشگام بود. سازماندهي، مطالعه و تعمير آثار تاريخي در ايران هم گام با نهضتي بزرگ بوده، که پس از جنگ دوم جهاني و در جريان بازسازي پس از جنگ، ابعاد علمي، انساني وسيع پيدا کرد و مفهومي از رقا و بقاي انسان يافت.
سازمان نامبرده در شکل دهي به فعاليت خود و در سطح قابل قبول براي جامعه ملي و بين المللي از امکانات فني علمي و فرهنگي سطح بالاي داخلي و خارجي بهره گرفت. و صرف نظر از تربيت نيروي تخصصي و ماهر در سطوح مختلف علمي فني و هنري در کشور از توان موسسات و سازمان هايي نظير: دانشگاه تهران، دانشگاه شهيد بهشتي(ملي سابق) دانشگاه فارابي، موسسه ايتاليايي مطالعات خاور دور و نزديک(ايز مئو) سازمان هايي دولتي و غير دولتي وابسته به يونسکو، دانشگاه فلورانس و جز آن استفاده کرد، تلاش بر اين داشت که ضمن ارائه الگو هايي موفق از مطالعه و مرمت بناها و مجموعه هاي تاريخي، فرهنگي(نظير مجموعه بناهاي تاريخي اصفهان، مجموعه آثار تاريخي هخامنشي فارسي، شهر تاريخي سلطانيه و …) بستر مناسب و باروري را براي نسل آينده فراهم سازد و در اين رابطه مقوله مطالعه و مرمت آثار و مجموعه هاي تاريخي را به توليدي فرهنگي نزديک کند.
از جمله اين اقدامات بايد از پروژه مطالعه و مرمت مجموعه آثار تاريخي فيروزآباد ياد کرد که نقطه عطفي در تاريخ فرهنگ معماري و شهر سازي کشورمان را رقم مي زند. به ياد آوريم که گنبد قلعه دختر فيروزآباد که کهن ترين گنبد شناخته شده دنيا بر پا شده بر زمينه اي مربع است و مربوط به فصل تاريخي مشترک دوران پارتي ساساني است بخشي از اين مجموعه ميراث بر جا مانده را از اين مقطع تاريخي تشکيل مي دهد.
انجام اين مهم يعني مطالعه و تهيه، مرمت و سازمان دهي مجموعه به عهده گروه مشترکي زير نظر پورفسور دکتر هوگي از دانشکده پلي تکنيک فدرال، زوريخ سوييس سپرده شده که با همکاري مشترک دفتر فني سازمان ملي حفاظت استان فارس انجام گيرد. آن چه که تحت عنوان گزارش مقدماتي پروژه، استحکام بخشي و مرمت بناهاي تاريخي ساساني فيروزآباد در اين مجله ملاحظه  مي کنيد حاصل چندين سال فعاليت اين گروه است که بر اثر تحولات ناشي از پيروزي انقلاب اسلامي ايران امکان تداوم نيافت. هر چند کار مطالعه و مرمت به دست متخصصين ايراني ادامه يافت و سير معمول خود را طي مي کند ولي به دليل ارائه نمونه اي برنامه ريزي شده از يک پروژه مرمت به دليل محتواي غني اين گزارش  مقدماتي از نظر مستندات علمي و به ويژه معماري هر چند با تاخير ضرورت انتشار يافت.
انتشار اين گزارش به همت مديريت ميراث فرهنگي استان فارس، صورت گرفته است و توسط آقاي فرزين فردانش از زبان فرانسه به فارسي برگردانده شده است. به اميد آن که جلد دوم گزارش مطالعه و مرمت اين مجموعه متضمن مرحله دوم گزارش آقاي ه.هوگي و کارهاي انجام يافته در سال هاي پس از پيروزي انقلاب در آن هر چه زودتر به زيور طبع آراسته گردد.
 ادامه دارد

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*