خانه / بهداشت و سلامت / فريب تخم مرغهاي زرده طلايي را نخوريد

فريب تخم مرغهاي زرده طلايي را نخوريد

اين روزها در بازار تخممرغ مردم رغبت بيشتري براي خريد تخممرغهاي زرده طلايي دارند و حاضرند قيمت بيشتري نسبت به تخم مرغهاي معمولي بپردازند اما نکته قابل توجه اينجاست که زردي بيشتر تخممرغهاي ماشيني طبيعي نيست و عامل آن رنگدانههاي طبيعي و مکملهاي غذايي مانند پودر يونجه و ضايعات کارخانههاي رب گوجه فرنگي و …است که در تغذيه طيور مورد استفاده قرار ميگيرد.
به گزارش ايسنا، مرغداران پيش از اين و در گذشته هاي دوري که نه زندگي چندان ماشيني بود نه مرغداريهايمان صنعتي، بدون آنکه غذاي اضافه يا رنگدانهاي به مرغهاي خود بدهند تخممرغهاي محلي را روانه بازار ميکردند که طعم خوبي داشت و رنگ زرد طلايي آن هر کسي را ترغيب ميکرد تا حداقل يک وعده غذايياش را به تخممرغ اختصاص دهد اما گويا هر چه از آن دوران دورتر ميشويم همه چيز تغيير ميکند.
چرا که حالا ديگر نه خبري از آن تخممرغهاي محلي و با کيفيت است نه از طبيعي بودن رنگ و طعم آنها؛ چون رنگدانههاي طبيعي و مکملهاي غذايي کار خودشان را ميکنند و زردههاي طلايي ميسازند که البته طبيعي نيست.
البته به گفته مرغداران و برخي کارشناسان اضافه کردن اين رنگدانههاي طبيعي و مکملهاي غذايي مانند زردچوبه، پودر يونجه و … زياني براي مصرفکننده نداشته باشد چون اين مواد در بدن مرغها مانند يک کارخانه فرآوري ميشود.
به گفته يکي از فروشندگان تخم مرغ براي اينکه تخممرغها را تحت عنوان تخم مرغ زرده طلايي با قيمت بيشتري بفروشند، مقداري از ادويه زردچوبه را با دان مرغ مخلوط ميکنند چرا که هر چه در دان مرغ باشد در رنگ، بو و طعم تخمش تاثير ميگذارد؛ از اينرو وقتي زردچوبه را همراه دان ميخورد زردي زردهاش بيشتر ميشود!
البته هدايت اصغري، مديرعامل اتحاديه سراسري مرغداران مرغ تخمگذار در اين باره ميگويد مرغداران از زردچوبه استفاده نميکنند چرا که بايد براي آنها صرفه اقتصادي داشته باشد.
وي افزود: به عنوان مثال اگر در خوراک مرغ به جاي ذرت، گندم باشد زردي تخممرغ کمتر ميشود و بالعکس.
به گفته اصغري مرغداران براي اين کار از رنگدانههاي طبيعي و مکملهاي غذايي مجازي مانند پودر يونجه يا ضايعات کارخانههاي رب گوجه فرنگي در دان مرغ استفاده ميکنند که مشکلي هم از نظر تغذيهاي يا سلامت مصرفکنندگان ندارد. به گزارش ايسنا، حتي اگر کارشناسان هم بي ضرر بودن اين مکملها و رنگدانههاي غذايي را براي مردم تاييد کنند، مصرفکنندگان بايد بدانند پول اضافهاي که بابت زرده طلايي تخممرغ ميدهند براي چيست؛ در واقع مصرفکنندگان پول بيشتر را براي پودر يونجه، ذرت و رنگدانه خوراک مرغ را ميدهند!

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*