خانه / اخبار / آتش به ۱۲هکتار از جنگلهاي فيروزآباد خسارت وارد کرد

آتش به ۱۲هکتار از جنگلهاي فيروزآباد خسارت وارد کرد

فرماندار شهرستان فيروز آباد گفت: آتش سوزي هاي جمعه گذشته در منطقه موک اين شهرستان به ۱۲هکتار از عرصه هاي جنگلي خسارت زد .
به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي فرمانداري فيروز آباد ، ابراهيم استوار ميمندي افزود: سخت گذر بودن گردنه و منطقه موک به همراه وزش باد مهار اين آتش سوزي را به رغم تلاش نيروهاي امدادي دامنه دار کرد و موجب اين همه خسارت شد.
استوار ميمندي اظهار داشت : هر چند بلافاصه متوجه آتش سوزي شديم و نيروهاي امدادي وارد منطقه شدند ولي به علت سنگلاخي و سخت گذر بودن امکان مهار آتش با امکانات اوليه و سنتي در ساعات اوليه ممکن نشد.
وي با اشاره به اين که به درختان کهنسال اين منطقه خسارت جبران ناپذيري وارد شده است تصريح کرد: وجود بالگرد اطفاي حريق براي مهار آتش سوزي در مناطق کوهستاني از ضروريات است که متاسفانه در منطقه فاقد اين امکان هستيم .
براساس آمارهاي ارايه شده متوليان امر از ابتداي سال جاري تاکنون به چهار هزار و ۸۰۰هکتار از منابع جنگلي و مرتعي استان فارس خسارت وارد شده است .
به گفته مسئولان منابع طبيعي فارس آتش سوزي جنگل هاي اين استان امسال به اندازه اي وسيع بوده که خسارات وارده به منابع جنگلي تا ۱۰ سال آينده و حتي بيشتر نيز جبران نخواهد شد.
فارس با داشتن ۲ ميليون و ۲۵۰هکتار جنگل که ۱۷درصد جنگل هاي کشور را شامل مي شود متأسفانه همچنان از فقدان بالگرد اطفاي حريق اين عرصه ها رنج مي برد تا آتش، درختان ۵۰۰ ساله را براحتي نابود کند.
امسال با آغاز فصل گرما سطح وسيعي از جنگل هاي اين استان طعمه حريق شده به گونه اي که هر روز شاهد وقوع آتش سوزي در يکي از عرصه ها هستيم که اين امر نگران کننده است.
براساس آخرين آماري که مديرکل سابق منابع طبيعي فارس طي مصاحبه اي اعلام کرده بود ،از ابتداي امسال تاکنون چهار هزار و ۸۰۰ هکتار از جنگل هاي اين استان طعمه حريق شده که ۳۰ ميليارد تومان خسارت وارد کرده است .
در حالي که در سال گذشته در فصل گرما فقط ۲ هزار و ۸۵۰ هکتار طعمه حريق شده بود، اما امسال براساس آمار ارايه شده ميزان آتش سوزي در عرصه جنگلي فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل به دو برابر افزايش يافته است.

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*