خانه / ورزشی / پيشکسوتان (پاس) ستارگان درخشان در آسمان فوتبال شهرند

پيشکسوتان (پاس) ستارگان درخشان در آسمان فوتبال شهرند

اين بار مي خواهم از بزرگان تيم پاس با قدمتي چندين ساله براي آن ها يي که دوست دار فوتبالند بنويسم.سطرهايي که مي نويسم اطلاعاتي است که در حافظه خود دارم و دوستانم در اين تيم کمکي در اين مورد نکردند تا بهتر و بيشتر آن ها را معرفي نمايم. اما خود به همراه تيم نبرد سال ها در زمين هاي خاکي و چمن با هم رقابت کرديم و رفاقت. سال ها گل زديم و گل خورديم اما هيچ وقت جوان مردي و معرفت را زير پا نگذاشتيم پيروزي ها و شکست ها فراموش شدند و امروز يک دوستي عميق پا برجاست.خيلي ها با ما بودند و اکنون نيستند تا شاهد خاطرات گذشته باشند.تيم پاس از سال ها پيش از انقلاب شکل گرفت و بازيکنان زيادي را پرورش داد تا امروز پيشکسوتان آن ها نام اين تيم را جاودان دارند.مدت ها حاج جواد اسدي پير دير ورزش هاي فوتبال ، بسکتبال ، واليبال و تنيس روي ميز هدايت اين تيم را به عهده داشت. آن بزرگوار استعدادي بي حد در همه ورزش ها داشت اما فوتبال را انتخاب کرد تا بعد ها بيشتر با آن دمساز باشد. ايشان استاد خط و نقاشي و کارهاي دستي بود و امروز در ماه هاي مبارک رمضان در حسينيه باب الحوائج درس قران مي دهد و الفباي اين کتاب آسماني را مي آموزد.ياد و خاطره اين معلم با دانش هميشه در دفتر فرهنگ و ورزش ثبت مي باشد. بعد ها عباس گرگين که جواني جوياي نام بود و در يک خانواده ورزشي بزرگ شده بود به اتفاق زنده ياد علي ايلچي سکان هدايت پاس را به عهده گرفتند.علي ورزشکاري شايسته در رشته کشتي و وزنه برداري بود و بعد ها به سوي فوتبال آمد تا در اين زمينه نيز رشد کند .او مردي با تعصب نسبت به تيمش بود .حاضر بود جانش را فدا کند اما پاس به زمين نيفتد.آن گاه که دست تقدير و سرنوشت او را از ما گرفت عباس به کمک ساير دوستانش پرچم تيمش را برافراشته نگه داشت تا امروز که مويش به سپيدي گراييده است. آن بازيکن ارزنده نمونه شاخصي از استعداد هاي ناب بود.اما امروز بيشتر به خاطر سجاياي اخلاقيش او را ستايش مي کنند.حقير سال ها افتخار مربي گري او را در تيم هاي منتخب جوانان آموزشگاه ها و بزرگسالان داشتم و از آن دوران تا کنون که نظاره گر تلاش او هستم ذره اي از ارزش هاي جوانمردي او کم نشده است و امروز افتخار مي کنم که بازيکني مثل او داشتم.عباس يار و ياور ديگري هم داشت که دست زمانه او را از ما و پاس گرفت.شادروان اکبر سبحان رفيق هميشه همراه تيمش کسي که جهت اعتلاي پاس هيچ کوتاهي نمي کرد.او گرچه پاهاي سالمي نداشت اما استوار چون کوه و خستگي ناپذير تيمش را همراهي مي کرد.گروه فوتبال پاس هميشه به يادش هستند.پاس در زمان اوج خود به همراه بازيکنان صاحب نامش افتخارات زيادي را کسب نمود. که اشاره به آن ها در اين مقال نمي گنجد.امروز تعدادي از جوان هاي ديروز و مو سفيدان امروز هفته اي دو روز عصر هاي دوشنبه در محل استاديوم و پنج شنبه در مجموعه انقلاب به دور هم جمع مي شوند تا دوستي و رفاقت را معني کنند و يادي از گذشته هاي دور نمايند. تصوير همراه، پيشکسوتان پاس را در يک بعد از ظهر دوشنبه از تابستان ۹۳ نشان مي دهد.
استاديوم تختي و حاج اسد اله منعمي پور فوتباليست شايسته ديروز و تصوير بردار هنرمند امروز کمک کرد تا اين عکس ثبت شود.دوستاني را که مي شناسم از آن ها مي نويسم و عزيزاني که با آن ها کمتر آشنا هستم نام مبارک شان را ذکر مي کنم.
ايستاده از راست: سجاد بازيکني جوان و علاقه مند که ميهمان بود، محمد رضا شاکري بازيکني ارزشمند که سال هاي جواني در پيشاني خط حمله هنر نمايي مي کرد و امروز هم نشاني از گذشته هاي دور دارد و سکان هدايت فوتبال شهر به عهده اوست، مهندس يوسف نجفي که آن روز ميهمان پاسي ها بود. بازيکني بزرگ از باشگاه نبرد و منتخب شهر که خدمات شايسته اي به فوتبال نمود. هر کجا که هست پايندگي او آرزوي ماست.
رضا رستگاري(مهمان)، غلامرضا خليلي حقيقي، شايسته همه گونه تعريف. محمد امين خليلي حقيقي، جواني با اخلاق در کنار پيشکسوتان . شهرام خليلي حقيقي، بازيکني خوب از خانواده بزرگ مشهدي حبيب حقيقي که خود سال ها در ميدان جولان مي داد و اکنون سايه اش بر سر بچه هاست. زنده ياد سيد شاپور رفيعي، ياد و خاطره اش هميشه گرامي است. امير رفيعي فرزند آن بزرگوار، صفدرمحمدي ، پيشينه اي ارزشمند در گذشته دارد، عيسي اميري، تيمور پورعلي، تيمور از خانواده بزرگ پور علي هاست، مودب و با مرام، با اخلاق و نيکو سيرت، منصور رياضي، علاقه مند و عاشق فوتبال. محمد کاظم ظرافت، دبيري شايسته، بازيکني بزرگ همراه با خوبي هاي بسيار، حسن فاتح. هميشه حاضر در ميدان فوتبال که سال ها در مستطيل سبز هنر نمايي مي کند، محمد معين صفاري. تحصيل کرده اي بي نظير در امور مديريت و هنر فوتبال که افتخار شهرمان است. سيد عبدالحسين عارفي. دبير ورزش شايسته روزهاي گذشته و فوتباليستي که همه خوبي ها را يک جا دارد.از سيد عبدالحسين و خوبي هايش هر چه بگويم کم است.
فرود قرباني، حسين اسکندري و عباس گرگين، سر مربي بزرگ تيم که هر چه از او بنويسيم حق مطلب ادا نمي شود .
نشسته از راست: حسين الهياري، دروازه باني با فيزيک بدني خوب و جوان. مسعود خبازي، بازيکن مخلص و بي رياي گذشته و امروز. مسعود يک آقاي به تمام معني است. رضا کوهکن. عشق به بازي و تيمش باعث حضور هميشگي اوست. ناصر کهنسال، چپ پاي مقتدر در جناح چپ و شوت زني ماهر که در همه حال شايسته تعريف است. وحيد خليلي حقيقي، جواني ارزشمند که مي خواهد در کنار بزرگان از آن ها ياد بگيرد. حسن بصيري فرد، متعصب و خشن در دفاع که اجازه عبور به حريف نمي دهد. سعيد عزيزان، بازي سعيد تداعي کننده هنرمندي شهيد محسن و حبيب مي باشد، بهنام زندي، جواد آوندي، طراح، خوش تکنيک، با معرفت و نمونه خوبي ها. علي رضا رضايي بسيار ارزشمند در همه زمينه ها. کاووس حسن زاده با تعصب و با غيرت براي تيمش، ريز نقشي که در هافبک راست هنر خود را نشان مي دهد. خليل حسن زاده يار و ياور عباس در اداره تيمش که عاشقانه خدمت مي کند. محمد نقي ظرافت داور ملي ما افتخار شهرمان و شايسته در عرصه بازي و معرفت. محمد فاتح فرزند حسن. داريوش سهراب فرد، هنوز به خوبي مي درخشد و هنر بازي را به نمايش مي گذارد و جبار سهرابي که عشق فوتبال در او بسيار است.
غايبين در عکس : عباس صراحي، محمد امين صفاري، حسين جعفرپور، حسين گرگين، ايوب قاسمي، عبداله بيات، حامد عارف، ابراهيم گرگين، رضا خليلي حقيقي، رسول عسکر پور، حميد رضا غلامي و معين علوي . اما قاسم رفيعي سنگربان هميشه حاضر و با معرفت تيم يکي از خوبان عرصه فوتبال است. او با شوخ طبعي هايش جاي در قلب همه دارد. او ستودني در همه زمينه ها است. اميد که در آينده نزديک از او و عزيزاني که در عکس نيستند بيشتر بنويسيم.
سخن آخر، عباس آقا در انتها گفت : اميد که بتوانيم در تيم پاس به معني واقعي کلمات ؛ پ(پاکي، پاکدامني، پاک انديشي)، الف( اخلاق نيکو، انسانيت و انسان دوستي و سين (سلامتي، سالم زيستن و ساعي بودن) به دور از حاشيه، به نحو مطلوب و خدا پسندانه انجام وظيفه نماييم.

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*