خانه / ورزشی / پيشکسوتان، چشم و چراغ فوتبال فيروزآبادند اين هفته: تيم پوريا ولي

پيشکسوتان، چشم و چراغ فوتبال فيروزآبادند اين هفته: تيم پوريا ولي

وعده کرديم تا از پيشکسوتان فوتبال بنويسيم تا جوانان بيشتر از آن ها بدانند و محسنات آن ها را الگو قرار دهند. تيم پوريا از سال ها پيش با همت عبدالحميد حدادي، زنده ياد محمد رضا يزدان پناه و بزرگاني ديگر تشکيل شد تا آن هايي که جواني را پشت سر مي گذارند و عمر قهرماني آن ها تمام مي شود بتوانند در هفته دور هم جمع شوند و يادي از گذشته ها نمايند. گر چه آن ها توان جواني ندارند اما با تکنيک و فهم فوتبالي خود نمايش دلپذيري از اين ورزش را ارايه مي کنند. تيم پوريا سال ها با مربيگري مرحوم محمد رضا يزدان پناه روي پاي خود ايستاد و خاطرات شيريني را طي ايام از دست رفته به جاي گذاشت. زمين خاکي الفتح و استاديوم تختي خانه آن ها بود و تمرينات و مسابقات آن ها با تيم هاي مختلف حال و هواي ديگري داشت. محمد رضا در يک غروب غم انگيز و بعد از تمرين به خانه آمد تا ديگر به زمين بازي باز نگردد تقدير اين را رقم زده بود و آن روز خداحافظي اش از همه رنگ ديگري داشت. فقدان او در باور بچه هاي پوريا جايي نداشت و شاهرخ بصيري سکان هدايت اين تيم را به عهده گرفت. زحمات ايشان بر هيچ کس پوشيده نيست. او در سال ۷۶ سکان هدايت اين تيم را به اصغر صادقي سپرد تا سرو سامان ديگري بدان بخشد. هدايت پيشکسوتان کار هر کسي نيست. اخلاق مختلف سلايق متفاوت و توقعات آن ها دل شير مي خواهد و مردي صبور. اصغر از سال ۷۶ تا امروز که ۱۷ سال مي شود اين هنر را داشت تا به اتفاق حاج سيد محمد رضا اميري مرشد همه فوتباليست ها اين تيم را روي اصولي استوار به پيش ببرد و امروز صبر و مقاومت، شکيبايي و صبوري را بايد از پير فرزانه حاج سيد محمد رضا اميري آموخت تا در کنار اسوه معرفت و اخلاق حاج اصغر صادقي پورياي ولي را سر مشق خود قرار دهند. در اين تيم ماندگار بودند عزيز اني که سال ها خاک زمين خوردند، توپ زدند، هنر نمايي کردند و اکنون در بين ما نيستند در اين ماه پر برکت يادشان را گرامي مي داريم و بر روان پاکشان درود مي فرستيم.

حاج احمد بصيري، محمد رضا بصيري، احمد آذريان، محمد گلشن، کرامت اله مظفري، مظفر فيلي و زارع از آن جمله اند. اصغر از بزرگان ديگري هم ياد کرد: جواد اسدي، جواد خادميان، عباس گرگين، افراسياب برومند، حاج حسين ذوالانوار، نادر خندان، رضا رسولي، قاسم رسولي، سعيد رسولي، سياوش بصيري، حسين وهابي، ابوالقاسم حدادي و ديگر عزيزاني که جايشان خاليست، امروز نسلي جديدتر پوريا را تشکيل مي دهند. اگر روزهاي شنبه و چهار شنبه وقت کرديد ساعت ۶ بعد از ظهر سري به چمن انقلاب بزنيد تا شور و هيجان را بهتر درک کنيد.

از راست به چپ ايستاده: بهادر وزيري، دروازه بان شايسته ديروز و دفاع پر قدرت امروز پوريا. مهدي فاتح، کشتي گيري بزرگ در آن سال هاي دور با مربيگري شادروان اردشير فاتح بزرگ مرد کشتي فارس و ايران و دفاع مقتدر سال ها پيش که امروز درون دروازه پوريا بزرگي مي کند، برادر کوچکتر مهدي، افشين نيز يکي از بزرگان فوتبال است که جايش در پوريا خاليست و رشادت هايش درون دروازه به ياد ماندني. داريوش فيلي، بازيکني ارزشمند و کار بلد فوتبال که امروز ياد آور بازي هاي مظفر و فريدون است. علي حق شناس دروازه باني با اخلاق و شايسته. قلي زرين تاج، بازي امروزش نشان از گذشته هاي دور دارد. جاويد احمدي با تکنيک و اخلاق خوبش واقعا جاويد است. عيسي نجفي: گر چه دوست دارد که بيشتر صاحب توپ باشد اما بازيکني ارزشمند است شکر اله فاتح دروازه باني با خصوصيات اخلاقي  نمونه و دبيري بزرگ در رشته رياضي.  اگر سال هاي متمادي هافبک هاي  ارزشمندي در مستطيل سبز شهرمان هنر نمايي کرده اند. يکي از آن ها اصغر صادقي مي باشد که هنوز هم اگر مي خواهيد کار يک هافبک طراح را ببينيد  به زمين پوريا برويد. او ابتدا اخلاق را درس مي دهد و بعد فوتبال. بازيکني که در دوران اوجش کمتر اخطار گرفت يا اصلا نگرفت. ابراهيم کاوياني بازيکن خوب امروز پوريا. جبار سهرابي: فوتبال را امروز مي شناسد و در زمين انجام مي دهد. حاج عبداله زارعي: بازيکن ارزشمند گذشته که امروز نيز آن هنر را در پوريا نشان مي دهد و نبرد به وجودش افتخار مي کند. حسن سهرابي: آن ها يي که در پوريا توپ مي زنند نشاني از گذشته دارند.

نشسته از راست: حاج باقر رسولي: بزرگتر  همه رسولي هاي با معرفت، کسي که امروز ما شااله با سن نزديک به ۷۰ سال در زمين جواني مي کند و به جوان ها درس پايداري مي دهد.، واقعا استواري را بايد از او آموخت و ياد گرفت که در فوتبال اخلاق و هنر بازيکني کار هر کسي نيست. محسن واحدي: بازيکن بسيار خوب  گذشته که امروز در پيشکسوتان او را مشاهده مي کنيم. سيروس نجفي: بازيکني خوب که در کنار ساير دوست دارانش از فوتبال لذت مي برد. عزيز قاسم پور: دفاعي مقتدر که به خوبي فوتبال را درک مي کند و شايد در پست هاي ديگر نيز هنرش را نشان دهد. او از سال ها پيش تا کنون با فوتبال زندگي مي کند و دوستش دارد. حسن فاتح: آن سال هاي دور که بدني تراشيده تر داشت و جواني را تجربه مي کرد فوتبال را به خوبي پياده مي کرد و امروز با بدني سنگين تر و شوتهاي خوبش گذشته را نشان مي دهد. روح اله قرباني: کوچک اندام، فرز و چابک، چپ پايي که هنوز هم اجازه عبور به حريف نمي دهد. علاقه مندي تعصب و عشق به فوتبال در وجود اوست. بهروز رسولي: فرزند شايسته محمد باقر که مثل پدر و عمو هايش فوتبال را به نحو مطلوبي بازي مي کند. اسفنديار بيرمي: گر چه در جواني بازي نمي کرد اما امروز در پوريا و سمت چپ آن با  فوتبال لذت مي برد.

ناصر محمدي: در دفاع راست نشان مي دهد که گذشته ها را فراموش نکرده و براي تيمش مثمر ثمر است. محمد فاتح: پسر خوب حسن فاتح. اردشير حيدري: بچه هاي خوب موشکان همگي نمونه اخلاق و محبت بودند و از نظر بازي نيز شايسته همه گونه تقدير و اردشير يکي از آنها است. او سال ها در دفاع و امروز نيز در پوريا فوتبالش را به رخ مي کشد و نشان مي دهد که قابل تعريف است.

در خاتمه معرفي پيشکسوتان پوريا يادي کنيم از بزرگان ديگري که در عکس حضور ندارند در آينده نزديک از شايستگي آن ها هم خواهم نوشت.

محمد کيامرزي، ايرج مروج، مهندس يوسف نجفي، منصور فروغ، جواد فروغ، رسول فروغ، عطا عباسي، رامين شريعتمدار، غلام بصيري، شهريار حقشناس، مهران نجفي، فرشيد رضايت و بهرام دلاوري

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*