خانه / بهداشت و سلامت / ورزش نکردن بهتر است يا غير صحيح ورزش کردن ؟!

ورزش نکردن بهتر است يا غير صحيح ورزش کردن ؟!

حتي بدون ارايه دلايل علمي نيز بسياري از مردم به تاثير سودمند ورزش در سلامتي و ايجاد نشاط در زندگي واقفند، آنان همچنين تاثير جسماني ورزش را در تقويت عضلات، توسعه ي تحرک و تعادل، افزايش استقامت و کنترل وزن تجربه مي کنند که اين امر به طور هم زمان، کيفيت زندگي اجتماعي و اوقات فراغت را بهبود مي بخشد.
بر اساس شواهد فراوان، فعاليت بدني يکي از مهمترين عوامل حفظ بهداشت شخصي و اجتماعي است و کساني که بي توجه و به راحتي از کنار اين مساله مي گذرند در واقع هنوز هنر زندگي کردن را نياموخته اند. امروزه انجام فعاليت بدني منظم، تغذيه ي مناسب، استفاده نکردن از الکل و دخانيات و همچنين کاهش استرس به منظور دست يابي به بهداشت روحي و رواني که منجر به افزايش طول عمر و بهبود کيفيت زندگي مي شود، مورد توجه بسياري از مردم جوامع توسعه يافته قرار گرفته است، بنابراين علي رغم فقر حرکتي ناشي از صنعتي شدن، اميد به زندگي و افزايش طول عمر در اين کشور ها روز به روز بيشتر شده و بيماري هاي ناشي از کم تحرکي چون بيماري هاي قلبي عروقي، چاقي، پوکي استخوان و انواع کمر درد ها کاهش يافته است. همچنين يافته هاي جديد پزشکي نيز حاکي از آن است که انجام منظم فعاليت هاي بدني هجوم بيماري هاي دوران پيري را به تاخير مي اندازد.
آگاهي از تاثيرات بالقوه ي ورزشي توام با بهبود وضعيت اجتماعي و اقتصادي، موجب افزايش تعداد افرادي شده که به طور منظم به فعاليت هاي ورزشي مي پردازند، به علاوه، پيشرفت و توسعه ي وسايل و تجهيزات ورزشي و علمي و تخصصي شدن تمرينات پايه اي، موجب کاهش چشمگيري در آسيب هاي ناشي از اتفاقات شده است. اين در حالي است که از ديگر سوي، استفاده ي نا درست از همين وسايل و تجهيزات، به کار گيري شيوه ها و تکنيک هاي غلط تمريني و همچنين عدم آگاهي نسبت به علم تمرين و نکات اصلي فعاليت بدني، به خطر افتادن سلامتي ورزشکاران و به هدر رفتن زمان و سرمايه و همچنين عدم نتيجه گيري مطلوب و در نهايت دل زدگي افراد را به همراه دارد. بنابراين، نظر به اهميت آگاهي رساني عمومي در حوزه ي ورزش و آموزش صحيح فعاليت هاي بدني، در پي تاکيد و همراهي دلسوزانه ي محسن فاتح، رييس هيات پرورش اندام شهرستان فيروزآباد، بر آن شدم که در يک سلسله مطالب پيوسته که با بهره گيري از مراجع و مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمي، تهيه شده است، به تفصيل به توضيح فاکتور ها و عواملي بپردازم که مورد نياز فعاليتي مطابق با معيارها و استاندارد هاي علمي بوده و نتايجي مطلوب را در پي خواهد داشت. در اين راه، همراهي و همکاري همه ي اساتيد و مربيان با تجربه ي شهرستان در جهت ارتقاي سلامت عمومي جامعه، راه گشا و موثر خواهد بود.

حميد حدائقي

کارشناس تربيت بدني و مربي بين المللي پرورش اندام و بدنسازي

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*