خانه / فرهنگی / شجريان با قرباني هم صدا مي‌شود

شجريان با قرباني هم صدا مي‌شود

عليرضا قرباني و همايون شجريان در آلبومي با آهنگسازي مهيار عليزاده به صورت مشترک مي‌خوانند‌.

به گزارش موسيقي ايراني به نقل از تسنيم، مهيار عليزاده آهنگساز اين پروژه در اين باره مي‌گويد: آلبوم جديدي در دست توليد دارم که خوانندگي آن را عليرضا قرباني و همايون شجريان، دو خواننده سر‌شناس موسيقي ايراني بر عهده دارند. پروژه در ژانر موسيقي ارکسترال است که ضبط آن به پايان رسيده و در مراحل ميکس قرار دارد.

آهنگساز اين پروژه در مورد چگونگي شکل‌گيري اين اثر گفت: دغدغه استفاده از چند صدا با نقش‌هاي مختلف از سال‌ها پيش و در زمان تحصيل در ارمنستان و تحت تاثير کنسرت‌هاي موسيقي کلاسيک، در من شکل گرفت؛ ولي در آن زمان تجربه کافي براي چنين پروژه بزرگي را نداشتم. علاوه بر آن کار مي‌بايست بر روي اشعار فارسي ساخته مي‌شد و اين مشکل‌ترين بخش پروژه بود. انتخاب اشعاري که مرا تحت تاثير قرار دهد و همزمان براي ساخت اثر با دو خواننده متفاوت توجيه‌پذير باشد. اين ايده را با همايون شجريان و عليرضا قرباني مطرح کردم و آن‌ها پذيرفتند که روي اين پروژه کار کنيم. پروسه انتخاب اشعار و ساخت موسيقي و ضبط چيزي حدود يک سال به طول انجاميد که بسيار پر زحمت ولي در عين حال شيرين بود.

عليزاده با اشاره به طرح اصلي اثر مي‌گويد: يک بخش از اين اثر بر روي ابياتي از نيماي بزرگ تاليف شده است و بخش ديگر، قطعاتي را با اشعار احمد شاملو، دکتر شفيعي کدکني، محمدعلي بهمني، سيمين بهبهاني و عليرضا کليايي شامل مي‌شود.

مهيار عليزاده که پيش از اين آهنگسازي آلبوم حريق خزان با خوانندگي عليرضا قرباني را در کارنامه خود دارد در مورد وضعيت ضبط اين اثر گفت: مراحل ضبط آلبوم به پايان رسيده و هم اکنون در مرحله ميکس قرار داريم. ضبط ارکستر کاملاً به صورت آنسامبل صورت گرفته و قسمت اعظم موسيقي در استوديوي تلويزيون کشور چک و همراه با ارکستر فيلارمونيک متروپوليتن پراگ انجام شده است. قسمتي از آن نيز در ايران توسط آنسامبل موسيقي معاصر ايراني به سرپرستي خودم و به صورت مشترک در استوديوي ترانه و استوديوي کنگان (کرگدن) ضبط شده‌اند. همچنين گروه آوازي تهران به سرپرستي ميلاد عمرانلو عهده‌دار بخش‌هاي کُر مجموعه بوده‌اند.

عليزاده همچنين در مورد زمان انتشار آلبوم افزود: هنوز زمان دقيقي براي انتشار آلبوم مشخص نشده است ولي با توجه به فعاليت‌هاي هر دو خواننده زمان انتشار آن به زودي مشخص خواهد شد.

عليزاده در مورد حساسيت‌هاي اين اثر گفت: «براي نخستين بار است که بعد از انقلاب دوخواننده سر‌شناس موسيقي ايراني در کنار هم قرار مي‌گيرند و اثري مشترک را توليد مي‌کنند. حتما حساسيت‌ها در اين باره زياد است و ما تمام تلاشمان را کرده‌ايم تا بهترين اثر را توليد کنيم. اين اثر براي هر دوخواننده اهميت ويژه‌اي دارد تا جايي که در تمام مراحل ضبط در کنار همديگر حضور داشتند و تلاش زيادي براي بي‌عيب بودن آن انجام شده است.»

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*