خانه / اخبار / شهرستان / سد تنگاب فيروزآباد و شبکه آبياري و زهکشي دشت فيروزآباد

سد تنگاب فيروزآباد و شبکه آبياري و زهکشي دشت فيروزآباد

در پاسخ به سوالاتي که در شماره ۳۵۸ صداي شرق تحت عنوان«گزارش بي پاسخ» منتشر شده بود مطلبي از طرف شرکت سهامي آب منطقه اي فارس براي نشريه فرستاده شده است که در پي مي آيد. صداي شرق از انتشار گفتگوهاي زنده پيرامون سد تنگاب فيروزآباد استقبال مي نمايد.

سد تنگاب فيروزآباد و شبکه آبياري و زهکشي دشت فيروزآباد

-لطفا شرحي از زمان و نحوه مطالعات اوليه انجام اين طرح همچنين توضيحي در ارتباط با زمان شروع عمليات بدنه سد و تاريخ اتمام آن بيان فرماييد.

مطالعات مرحله اول سد مخزني تنگاب در سال ۱۳۷۰ توسط مهندسين مشاور آب نيرو آغاز و اين مطالعات در سال ۱۳۷۲ به تصويب رسيد. مطالعات مرحله دوم توسط همان مشاور از سال ۱۳۷۲ آغاز و سر انجام در سال ۱۳۸۱ به تصويب رسيد. و عمليات ساخت سد تنگاب از اواخر سال ۱۳۸۱ توسط شرکت ساختماني او-يول آغاز گرديد. اين سد در بهمن ۱۳۸۸ رسما افتتاح گرديد و عمليات آبگيري کامل سد و تکميل آب بندي آن ادامه دارد.

-توضيحي در خصوص ميزان پيشرفت فيزيکي شبکه آبياري سد ارائه فرماييد.

پيشرفت فيزيکي شبکه آبياري سد حدود ۷۳ درصد مي باشد.

-در خصوص چگونگي توزيع شبکه آبياري در دو سمت رودخانه و چگونگي رسيدن اين شبکه به زمين هاي کشاورزي توضيح جامعي بيان فرماييد.

شبکه آبياري آبخور مختص اراضي سمت چپ رودخانه مي باشد روش آبياري به صورت کم فشار و تحت فشار با سيستم انتقال به وسيله خطوط لوله اجرا مي گردد که خطوط اصلي درجه يک توسط اين سازمان اجرا مي گردد و خطوط فرعي احتمالا توسط جهاد کشاورزي با مشارکت مردمي به مزارع کشاورزي مي رسد.

-در خصوص اجراي عمليات تکميلي سد مخزني تنگاب فيروزآباد که به تازگي در دستور کار شرکت سهامي آب منطقه اي فارس قرار گرفته است توضيح لازم را مبذول داريد.

اجراي عمليات تکميلي سد تنگاب با بررسي هاي همه جانبه کارشناسانه و پس از تجربه و تحليل و رفتار نگاري دقيق همزمان با آبگيري کامل سد انجام مي شود و ملزومات بهره برداري اين سد در عمليات تکميلي ديده مي شود که در صورت تخصيص بودجه کافي اين مهم انجام مي گردد.

-در ارتباط با موضوع فرار آب از بدنه سد و کارهاي انجام شده در اين خصوص توضيح مختصري ارائه نماييد.

آب بندي سد به طور کامل و توسط حدود ۲۰۰۰۰۰ متر طول گمانه هاي تزريقي کنترل و به حدود استاندارد رسيده است ولي بررسي دقيق و رفتارنگاري کل مجموعه سد و درياچه  پس از آبگيري کامل در صورت بارش هاي مناسب و وقوع سيلاب هاي کافي محقق خواهد شد. همان طور که مي دانيد از سال ۱۳۸۵ اين منطقه در معرض خشکسالي هاي متوالي بوده و برداشت روز افزون از منابع زير زميني و منابع سطحي باعث افت شديد سفره زير زميني شده است و جريانات سطحي بسيار ضعيف شده اند.

-سدمخزني تنگاب در حداکثر ظرفيت اسمي خود يعني ۱۳۰ ميليون متر مکعب نياز آبي چه مقدار از زمين هاي کشاورزي فيروزآباد را برطرف مي کند؟

در آخرين تخصيص ابلاغي شرکت مديريت منابع آب ايران، حجم آب کشاورزي اين سد ۳۱ ميليون متر مکعب که حداکثر جهت ۵۰۰۰ هکتار اراضي شبکه مي باشد اما، با توجه به بحث تلفيق منابع آب سطحي و زير زميني اين ميزان تا ۷۰۰۰ هکتار قابل افزايش مي باشد.

-آيا در خصوص تخصيص ميزان زمين هاي کشاورزي جهت تامين آب در دو سمت رودخانه تصميمي گرفته شده است؟

اراضي قسمت چپ رودخانه توسط آب تخصيصي از سد به اضافه چاه ها مي باشد. اراضي قسمت راست رودخانه توسط چشمه هاي آتشکده، خرقه و … به اضافه چاه ها تامين خواهد شد. مطالعات طراحي اراضي قسمت راست در حال انجام است.


-در خصوص برنامه هاي سازمان متبوع در خصوص درياچه سد و حريم آن توضيح دهيد.

حريم درياچه سد و اراضي موجود در آن توسط عمليات خاک ريزي و ايجاد يک عارضه خاکي در دستور کار است و در نواحي پر خطر جاده اي با نصب علائم هشدار دهنده و تابلو هاي لازم اطلاع رساني مي گردد.

-لطفا در خصوص احداث شبکه هاي فرعي توضيح دهيد.

مطالعات شبکه فرعي با پيشرفت بالاي ۸۰ درصد در حال انجام است. احتمالا اجراي شبکه فرعي به جهاد کشاورزي واگذار مي شود.

-آيا با مقادير کمتر ذخيره آب در پشت سد به عنوان مثال ۲۰ ميليون مترمکعب نيز امکان انتقال آب و عرضه آن به بهره برداران بخش کشاورزي وجود دارد.

با مقادير ذخيره آب کمتر از ۳۰ ميليون متر مکعب در پشت سد با توجه به اهداف پايداري بدنه سد، رها سازي آن به منظور کشاورزي منطقي و عملي نمي باشد.

-اگر مطلب خاصي داريد بيان فرماييد.

در خاتمه از صبر و متانت مردم عزيز فيروزآباد کمال تشکر را داشته و خواهان همکاري آن عزيزان جهت جلوگيري از برداشت هاي غير مجاز و اطلاع رساني در خصوص دخل و تصرف هاي غير مجاز در حريم درياچه  و آب مخزن سد مي باشيم.

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*