خانه / اخبار / اشتباهي که خالق «روباه و زاغ» را کشت!

اشتباهي که خالق «روباه و زاغ» را کشت!

هفته گذشته رسانه‌هاي خبري و  چند روزنامه، خبر از درگذشت «منوچهر درفشه» نقاش شعر معروف و خاطره‌انگيز«روباه و زاغ» دادند. در حالي‌که او اصلا نقاش اين اثر نبوده است.

مجله مهر: اشتباهي رسانه‌اي که بي سروصدا پخش شد و کارش حتي به انتشار در چند روزنامه هم کشيد. صبح شنبه ۲۸ تيرماه، وقتي خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي داخلي از درگذشت «منوچهر درفشه» نقاش و تصويرگر کتاب‌هاي درسي دهه ۶۰ خبر دادند، او را خالق تصوير معروف شعر خاطره‌انگيز «روباه و زاغ» هم معرفي کردند. محبوبيت داستان روباه و زاغ و خاطره‌انگيز بودن نقاشي آن، سبب شد تا خبر درگذشت درفشه، بلافاصله در رسانه‌هاي داخلي و خارجي ديگر  هم منتشر شود و آن‌ها هم بي خبر از همه‌جا، حتي تيتر خبر خود را هم به «درگذشت خالق نقاشي معروف روباه و زاغ» تغيير دادند تا جذابيت خبر بيشتر هم شود. غافل  از آن که يک اشتباه رسانه‌اي سبب شده تا خالق اين نقاشي معروف ، غلط معرفي شود و او را به دردسر بيندازد.

خالق اصلي «روباه و زاغ» کيست؟

در بين تصويرگران نام آشناي کتاب‌هاي درسي دهه ۶۰، نام «پرويز کلانتري» از جمله شناخته‌شده ترين‌هاست. او که بخش عمده‌اي از تصويرگري‌هاي فانتزي کتاب‌هاي درسي را به‌عهده داشته، خالق نقاشي درس‌هاي معروفي همچون «مرغابي‌ها و لاک پشت»، «روباه و خروس» و البته داستان «روباه و زاغ» است.

کلانتري حتي يک‌بار و در مهرماه ۹۱ هم نمايشگاهي از آثار تصويرگري اين کتاب‌ها را با نام «به ياد کودکي» برپا کرد تا تجديد خاطره‌اي باشد براي کساني که از اين شخصيت‌هاي کتاب‌هاي درسي خاطره دارند.

کلانتري ۸۳ ساله، در مراکز هنري از جمله دانشکده هنرهاي زيباي تهران و کالج هنري کودکان در کاليفرنيا کار کرده و مدتي مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در تهران بوده‌است. او تاکنون در نمايشگاه‌هاي گروهي و انفرادي بسياري در داخل و خارج از ايران، شرکت کرده‌است و يک اثر از آثار اين نقاش برجسته، درفهرست تمبرهاي ويژه سازمان ملل به چاپ رسيده‌است. همچنين تابلوي مشهور «شهر ايراني از نگاه نقاش ايراني» او در مقر سازمان ملل قرار دارد.

 درفشه خالق «اشک يتيم» و «خانواده آقاي هاشمي»

اما مرحوم منوچهر درفشه که جمعه۲۷ تيرماه پس از تحمل يک دوره طولاني بيماري سرطان از دنيا رفت نيز، خالق بسياري از نقاشي‌ها و تصويرگري‌هاي خاطره‌انگيز کتاب‌هاي درسي در دهه ۶۰ است. او را بيشتر  با تصويرگري درس‌هاي حکمت آموز و کتاب‌هاي ديني مي‌شناسيم.

اما شايد مهم‌ترين اثر او تصويرگري کتاب اجتماعي دوره دبستان و درس دنباله‌دار «خانواده آقاي هاشمي» بود. کارمندي که با دريافت حکم انتقالي، بايد از شهر کازرون به نيشابور مي‌رفت و در طي اين مسير با خانواده اش و البته مادربزرگ فرزندانش، يک دوره کوتاه ايران‌شناسي در کتاب تعليمات اجتماعي براي دانش آموزان مرور مي‌شد.  درس‌هاي معروف ديگري همچون «اشک يتيم» سروده زيباي پروين اعتصامي و حکايت معروف «سعدي» درباره «دوبرادر که يکي آهنگر بود و ديگري در خدمت سلطان»، از جمله تصويرگري‌هاي معروف «منوچهر درفشه» است.

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*