خانه / اجتماعی / نگاه شهروند – شماره ۳۶۰
حنیفقان (چهل چشمه)

نگاه شهروند – شماره ۳۶۰

بعيد به نظر مي رسد کسي به پيشرفت شهر خود در زمينه هاي گوناگون بي علاقه باشد، اما جاي شگفتي است که باز در مقايسه اي سطحي خود را بسيار عقب تر مي بينيم و تنها افسوس مي خوريم که چرا «ما هنوز اندر خم يک کوچه ايم»؟
گزاره هاي کلي از قبيل : «به حقوق ديگران احترام بگذاريم.»، «در نگهداري محيط زيست بکوشيم.»، «نظافت را رعايت کنيم.»، «شهر ما خانه ي ما» و … همه جا ديده و شنيده مي شود، اما چه قدر در رفتارهاي شهروندان مشهود و نهادينه است؟ گردشگاه ها، سرويس هاي بهداشتي عمومي، حاشيه ي جاده ها، مطب پزشکان، خيابان ها و پياده روها و… گواهي ميدهند که ما هنوز اصول ابتدايي زندگي اجتماعي را ناديده مي گيريم.
سال گذشته در يک روز گرم تابستاني به حنيفقان که از گردشگاه هاي فيروزآباد است رفته بوديم، باور کنيد به جاي انبساط خاطر با افسوس و دريغ بسيار به خانه برگشتيم. ميدانيد چرا؟ براي اين که:
-اطراف رودخانه پر از انواع زباله بود و ما براي نشستن مجبور شديم ابتدا زباله ها را جمع کنيم. کساني که پيش از ما آمده و رفته بودند هرچه را تصور کنيد، جا گذاشته بودند از پوشک بچه تا پوست هندوانه و بطري هاي خالي نوشابه و ظرف هاي يک بارمصرف و …
بي اختيار به ياد يکي از تفريح گاه هاي اطراف شهرستان سپيدان افتاديم که علاوه بر اهالي محل افراد بي شماري از شهرهاي ديگر به آن جا مي روند و از زيبايي آن لذت مي برند و به درايت و کفايت مسئولان آفرين مي گويند زيرا از مواهب طبيعي بهره گرفته و منبع درآمدي هم براي توسعه ي شهر خود فراهم نموده اند. شايد بي فايده نباشد اگر از مسئولان شهرمان بخواهيم، به گردشگاه هاي زيباي اطراف فيروزآباد توجه بيشتري کنند و از مردم تقاضا کنيم، مواهب خدادادي را ارج نهاده، در نگه داري آن ها کوشيده و با رفتارهاي پسنديده شعور اجتماعي خود را نشان دهند.

درباره صدای شرق

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*